Informace o Hracholuskách

Hracholusky a okolí

Okolí přehrady Hracholusky je velice zajímavé a zejména na zámečky a hrady velice bohaté. Jedním z nich je například Hrad Buben. Pěší cesta proti proudu řeky Mže nás dovede k hradu Buben, kam můžeme přijít také od nádraží v Plešnicích. Hrad, obydlený od 14. do 16. století, byl opatřen třemi branami.

Je dochováno torzo pouze jediné brány, kterou vstupujeme přímo na hlavní nádvoří hradu, kam jsme prošli od řeky bývalým parkánem. Před námi, v zadní nejlépe chráněné části ostrožny, stojí zbytky zdiva celého hradního paláce.

Povšimneme si ve zdivu otvorů, v nichž byly vsazeny trámy stropu a nad nimi v prvním patře se zřejmě rozkládal rytířský sál s vloženými roubenými stěnami. Patro paláce bylo také pavlačí spojeno s bránou, což opět potvrzují otvory po krákorcích v nejvyšší zdi hradu. Další památkou je například Zámek Luhov, který byl v nedávné době opravený  a zpřístupněný pro veřejnost.

Do zámku Luhov se dostaneme od přehrady buď přes zmíněný most u Čerňovic nebo musíme zpět přes město Touškov. Zámek se nachází na okraji obce a byl do dnešní podoby upraven ve 2. polovině 18. století. V jeho areálu také najdeme opevnění bývalé středověké tvrze. Zcela jiný osud než Luhov potka zámek v Líšťanech, který je v dnešní době zříceninou.

Mohlo by vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Přehrada Hracholusky a označen , , , . Záložka je zde.

Komentáře jsou uzavřeny.