Informace o Hracholuskách

Statek Újezd nade Mží

Zámecký statek Újezd nade Mží je kulturní památkou, která v současné době prochází mnohými opravami a rekonstrukcemi. V areálu tohoto statku naleznete ještě navíc například prodej vajíček v bio kvalitě, občerstvení Pizza doma, díly k zemědělské činnosti a obchodní společnost Žinafa.

Pokud bychom se měli podívat do historie tohoto zámeckého statku, tak bychom museli zhruba do roku 1115, kdy je o něm první písemná zmínka. Poté už se o tomto statku v historických análech moc nepsalo. Jediné co víme, že byl statek součástí vesnice, přičemž k osamostatnění došlo někdy během osmnáctého století.

V současné době patří zámecký statek Újezd nade Mží rodině Slepičků, kteří tento areál postupně odkupovali, konkrétně od roku 1993. Hlavním cílem rodiny Slepičků je postupně obnovit zámecký areál, oživení celého sídla a samozřejmě zámecký statek zpřístupnit veřejnosti.

Od roku 2002 na celkové ploše tři sta třicet hektarů je hlavní činností rodiny Slepičkových provozování ekologického zemědělství. Jedná se hlavně o pěstování obilnin a dalších plodin, chov skotu, křížení plemen, chov prasat a tak podobně.

Mohlo by vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Hracholusky atrakce a označen , , , . Záložka je zde.

Komentáře jsou uzavřeny.